L O A D I N G

ROCOM

Organizația Caritabilă (ROCOM)

Românii, pretutindeni unde au ajuns, au simțit nevoia de a se bucura de căldura bisericii de acasă, de aceea și aici în Liverpool, au căutat un loc unde să își poată odihni sufletul rănit și obosit de această mare a vieții.
Primul pas în acest demers a fost organizarea parohiei într-o formă legală acceptată de guvernul Marii Britanii, astfel în anul 2009 a luat ființa organizația caritabilă, Biserica Ortodoxă Română pentru Merseyside sau ROCOM. Membrii fondatori ai fundației au fost: Dan Ghindea Preot ( președinte) , profesorul Stuart Carter (secretar) , Viorel Răducănescu , dr. Dorina Timofte și Liliana Stănciou. În același an, Domnul Prof. Dr. Stuart a întocmit și depus actele pentru recunoașterea de către Charity Commission si HM Revenue & Customs.
Răspunsul de la HM Revenue & Customs a venit în anul 2014 pe data de 18 februarie, iar din acel moment ROCOM a devenit viabilă pentru a administra financiar fondurile parohiei.
În anul 2016, pe data de 16 noiembrie, Parohia Ortodoxa Sf. Paisie de la Neamt și Sf. Efrem cel Nou, respectiv fundația ROCOM, a primit avizul de funcționare ca Full Charity cu numărul 1170197.
Activitatea acestei entități s-a concretizat în timp prin diverse activități caritabile cuprinzând:
– Achiziționarea unui imobil pentru o familie nevoiașă;
– La fiecare sărbătoare de Crăciun și Învierea Domnului ajutorarea copiilor din diferite parohii din Romania cu haine, alimente și chiar financiar;
– Rezolvarea anumitor situații critice pentru romanii aflați pe teritoriul Marii Britanii sau în România.

Bucuria din inimile celor pe care i-am ajutat de-a lungul timpului ne însuflețește să continuăm această luptă dar avem nevoie de toată susținerea dumneavoastră.
În acest sens, cei care doresc să sprijine financiar realizarea proiectelor noastre și care obțin venituri impozabile în Marea Britanie pot face aceasta prin donații personale către contul parohiei. Prin recunoașterea statutului nostru de fundație, HM Revenue & Customs ne oferă posibilitatea suplimentării cu 25% a sumelor donate de către persoanele menționate mai sus, fără niciun cost suplimentar pentru donatori. Pentru a înțelege acest mecanism fiscal numit Gift Aid și pentru a afla cum puteți deveni un donator Gift Aid, vă rugăm să accesați link-ul: Gift Aid – Instrucțiuni. Declarația Gift Aid este disponibila la: Gift Aid – Declaratie.