Părintele Florin Voinea s-a nascut la data de 9 iunie 1977, în orașul Brăila. A absolvit Școala Generala „Ion Creangă” din același oraș și apoi Seminarul teologic „Sf. Apostol Andrei” din Galați. Cu binecuvântarea Arhiepiscopului locului, ÎPS Casian Crăciun, a susținut examenul de capacitate preoțească în anul 1998 și a terminat studiile universitare ale Facultății de Teologie Ortodoxă ,,Justinian Patriarhul” din București în anul 2002.

A primit taina Sfintei Hirotonii întru diacon la data de 27 iulie 2002, cu ocazia hramului Sfintei Mănăstiri Lacul Sărat, de ziua Sfântului Mare Mucenic și Tămăduitor Pantelimon și Taina Sfintei Hirotonii întru preot, a doua zi, pe data de 28 iulie, la Catedrala din Galați.

A slujit ca preot paroh pe seama Parohiei „Adormirea Maicii Domnului” din Comuna Măxineni, județul Brăila, unde a petrecut primii șase ani din viața sa ca preot duhovnic.

În anul 2008, a hotărât să plece în străinătate, pentru a răspunde nevoilor duhovnicești ale românilor plecați departe de casă, primind binecuvântarea Înalt Preasfințitului Iosif de a înființa o parohie ortodoxă română în orașul Toledo din Spania. Ajuns acolo, a urmat un lung și anevoios proces  de înființare a unei parohii, neexistând nici o comunitate organizată și nici loc de slujire. Autoritățile locale au acceptat să ofere anumite spații de slujire pentru o perioadă limitată, după care, odată închegată comunitatea românească din acea zonă, s-a reușit închirierea unui spațiu și amenajarea acestuia după tipicul ortodox.

Comunitatea de români a început treptat să frecventeze Sfânta Biserică, s-a înființat o școală parohială, un grup de tineri și de cateheza, un cor al bisericii și împreună cu credincioșii s-au organizat numeroase colecte și acte de binefacere pentru sprijinul românilor rămași în țară și a celor aflați în necazuri.

Tot în acest timp a căpătat amploare, la inițiativa Părintelui Siluan Șandor grupul de tineri Nepsis, care a participat la diverse activități pe teme religioase, cu caracter social-filantropic sau recreativ(conferințe, seri de film, întâlniri cu tineretul la nivel local și național, activități practice cu diferite ocazii, etc.)

Părintele paroh a fost numit Coordonator de Tineret pentru provincia Castilla La- Mancha și Consilier al Preasfinției Sale Timotei. Episcop al Spaniei și Portugaliei.

Din mila lui Dumnezeu și cu binecuvântarea Înalt Preasfinției Sale, Iosif, Arhiepiscop al Mitropoliei Europei Occidentale și Meridionale, părintele Florin a fost numit preot slujitor al Parohiei Sf. Paisie de la Neamț(Velicicovski) din Liverpool, la data de 15 noiembrie 2015, cu prilejul sărbătoririi hramului Parohiei.

Familia preotului este formată din prezbitera Alina Diana, Ioan și Siluan.
Mulțumim credincioșilor acestei parohii care ne-au întâmpinat cu atâta dragoste și căldură, pentru sprijinul acordat și pentru truda lor neobosită de a susține neîncetat această comunitate.

Bunul Dumnezeu să ne dăruiască dragoste frățească între toți mebrii parohiei, înțelegere și rugăciune în comuniune!

A consemnat: prezbitera Alina