L O A D I N G

Istoricul Parohiei

1. Iulie, 2008

Inceputuri

Începuturile acestei parohii ortodoxe românești se leagă de vara anului 2008, când parintele Dan Petru Ghindea, din încredințarea Părintelui Mitropolit Iosif, având sprijinul și binecuvântarea preotului paroh Pancratios, slujea ultima duminica din fiecare luna in Chester, în parohia grecească închinată Sfintei Barbara, unde la acea vreme se adunau românii din acea zonă.

2. 2009

Inaugurarea

Cu binecuvântarea părintelui Mitropolit Iosif, inaugurarea parohiei românești Sfântul Paisie Nemțeanul s-a făcut în Biserica Anglicana așa-zisă a “corabierilor”(cea mai populară și printre cele mai vechi Bisericii Anglicane din Liverpool), închinată Sfântului Nicolae și Născătoarei de Dumnezeu, din Oldchuryard Street, în Liverpool, duminică, pe data de 27 septembrie 2009, cu participarea credincioșilor români și britanici veniți din Notingham și Liverpool. Ca și preoți slujitori, pe lângă părintele Ion Bratulescu ( Candești, Arges), au slujit parintele Razvan Novacovski din partea parohiei românești Sf Andrei din Birmingham alături de părintele diacon Paul Loghin. La agapa creștină care a avut loc după sfârșitul Sfintei Liturghii au participat preoții anglicani ai acestei parohii precum și părintele Canon Paul Nener, un apropiat al acestei parohii . Din partea Ambasadei Române de la Londra ne-au bucurat cu prezența Excelenta Sa domnul Ambasador Dr Ioan Jinga , doamna Consul Oana Gheorghiu, precum și domnul ministru consilier Sabin Popescu.

3. Noiembrie, 2020

Vizita Înaltpreasfințitului Iosif

La invitația deschisă adresată de comunitatea româno-britanică din acesta zonă, Înaltpreasfințitul Iosif ne-a vizitat pentru prima dată în 27/11/2010 fiind primit cu o reală bucurie și căldură de credincioșii de aici.

4. 2012

Biserica Catolica Philip Neri

Datorită cererii venite din partea comunității românești de a se sluji în mai multe duminici din lună și nu doar în ultima, așa cum s-a hotărât la inființarea parohiei Sfântul Paisie Nemteanul, în anul 2012, ne-am schimbat locașul de rugăciune cu Biserica Catolica Philip Neri de pe Catahrine Street, Liverpool.

Church Officers

Meet Our Wonderful Team of Clergymen

Jeremy Erickson

Pastor

Mae Mendez

Pastor

Barbara Paul

Head of Worship Team

Erik Peters

Deputy Pastor

Sermons Agenda

Church urges government to address poverty

Testimonials

Look How Our Church Helped these People

Here I grew Spiritually

I had searched for a bible-based church for a long time and once I came to Vestry, it just felt like I had finally arrived at my home.

John Robbins

Manager

Great Blessing for Me

Thank you so much for embracing me! I pray GOD’s continual Hand of Protection, Provision & Favor on your ministry and members!

James Vaughn

Truck Driver

The Best Church

My mother-in-law told us about her church and we love it. It’s a true Bible based church like I’ve been looking for!! We finally found our church family!!

John Robbins

Manager

They Changed My Life

It’s rare today to find a biblical church that teaches the word of God. At Vestry Bible we get fed the knowledge of Christ helping to grow as Christians.

Herbert Massey

Police Officer

My Church Home

Bible vacation school was very important to me and my family. It gave us a sense of oneness with the church and a connection with God.

James Vaughn

Truck Driver

i-logoimg-w.png

Areas all of us struggle to trust God with likes and shares.

Bloomberg best practices, Gandhi complexity aid developing .